Užitočné programy

Odporúčané programy pre vaše počítače

Na tejto stránke nájdete odkazy na stiahnutie užitočných programov pre systém Windows, ktoré pre vás odporúčame a nemali by chýbať vo vašom počítači. A nemusíte za ne zaplatiť ani cent (pri niektorých ani pre komerčné účely). Všetky programy sú otestované a na uvedených odkazoch si ich môžete v prípade potreby priamo stiahnuť do počítača a nainštalovať.

Balíky kancelárskych balíky

Alternatívne programy k Microsoft Office, ktoré sú dostupné zdarma. Ich funkcie postačujú pre bežnú kancelársku prácu.

LibreOffice – slobodný kancelársky balík pre Windows (ale aj Macintosh a Linux), ktorý ponúka šesť plnohodnotných aplikácií na prácu s dokumentami a dátami: Writer, Calc, Impress, Draw, Base a Math. Svojim vzhľadom a ovládaním sa najviac podobá na MS Office.

Apache OpenOffice – hlavný open-source softvérový kancelársky balík na spracovanie textu, prácu s tabuľkami, prezentácie, grafiku, databázy a oveľa viac.

Okrem klasických kancelárskych aplikácií môžete pre vytváranie textov, tabuliek a prezentácií používať aj on-line aplikácie. Odporúčame hlavne Google Docs a Microsoft Office Online.

Práca s PDF dokumentami

PDFgear – čítajte, upravujte, konvertujte, zlučujte a podpisujte súbory PDF úplne zadarmo a bez registrácie. Áno, tento PDF editor je zdarma a ponúka množstvo užitočných funkcií, ak chcete upraviť PDF dokument.

PDFCreator – vytváranie PDF dokumentov. Program si po nainštalovaní vytvorí vlastnú tlačiareň, a teda z ľubovoľného programu ktorý dokáže tlačiť môźete vytvoriť PDF tým, že ho „vytlačíta“ na virtuálnej PDF tlačiarni (pri takejto tlači vás program vyzve na zadanie názvu vytváraného pdf súboru). Ponúka veľké množstvo nastavení.

CutePDF – jednoduchá PDF „tlačiareň“ (ako PDFCreator), bez potreby niečo nastavovať. Inštalácia sa kladá z dvoch programov – Converter a CuteWriter (pri jeho inštalácii si „odškrtnite“ inšaláciu toolbarov).

Nitro PDF Reader – program na zobrazovanie PDF dokumentov, avšak obsahuje aj výborný nástroj pre vytváranie PDF dokumentov z ľubovoľného programu formou virtuálnej tlačiarne. Okrem PDF môžete dokumenty konvertovať aj do iných formátov, ako TIFF, JPEG, GIF, PNG, BMP a ďalších.

Foxit PDF Reader – malý, rýchly, a na funkcie bohatý PDF prehliadač, ktorý umožňuje otvárať, prezerať a tlačiť akýkoľvek súbor vo formáte PDF. Na rozdiel od pdf prehliadačov vám umožní aj vytvárať pdf súbory, vkladať poznámky a podobne.

Adobe Acrobat Reader DC – štandardný prehliadač PDF od Adobe ponúka všetky potrebné funkcie pre prehliadanie a anotáciu pdf dokumentov.

Programy na skenovanie

NAPS2 – jednoduchý program pre skenovanie do PDF, aj pre komerčné účely.

PaperScan Free – verzia zdarma známeho programu pre skenovanie

Free Scan to PDF – ďalší program pre skenovanie do PDF

Internetové prehliadače

Google Chrome – jeden z najpoužívanejších prehliadačov internetových stránok. Okrem rýchlosti je výhodou podpora zásuvných modulov, synchronizácia záložiek a ďalšie.

Mozilla Firefox – mnohokrát ocenený prehliadač novej generácie. Vďaka Firefoxu môžete surfovať rýchlejšie, bezpečnejšie a efektívnejšie, než s akýmkoľvek inýmm internetovým prehliadačom.

Opera – bezplatný prehliadač pre Windows 10 a staršie verzie, vám prináša vyššiu rýchlosť a viac bezpečnosti na webe.

Adblock Plus – rozšírenie do internetových prehliadačov, ktoré vám umožní, okrem iného, blokovať otravné reklamy, zakázať sledovanie a blokovať domény ktoré šíria malware. K dispozícii pre Chrome, Firefox, Internet Explorer, Opera a ďalšie. Určite si toto rozšírenie nainštalujte!

E-mail poštový klient

Mozilla Thunderbird – robí elektronickú poštu bezpečnejšou, rýchlejšou a jednoduchšou než kedykoľvek predtým, s najlepšou implementáciou funkcií, akými sú inteligentné antispamové filtre, vstavaná kontrola pravopisu, podpora rozšírení a ešte oveľa viac.

Opera Mail – odľahčený a prispôsobiteľný poštový klient. Čítanie, označovanie a filtrovanie správ nebolo nikdy jednoduchšie.

eM Client – všestranný e-mailový klient s moderným a intuitívnym rozhraním. eM Client tiež ponúka kalendár, úlohy, kontakty a chat. Výborne spolupracuje s Gmail a Outlook free službami.

Prehliadače obrázkov

IrfanView – jeden z najrýchlejších prehliadačov obrázkov. Obrovské množstvo formátov, rôzne funkcie, podpora zásuvných modulov.

XnView – podporuje veľké množstvo formátov. Okrem toho ponúka aj základnú úpravu obrázkov a hromadnú prácu s obrázkami ako premenovanie, orezanie, vloženie vodoznakov a podobne.

FastStone Image Viewer – prehliadač obrázkov, konvertor a editor, ktorý podporuje všetky hlavné grafické formáty vrátane BMP, JPEG, JPEG 2000, GIF, PNG, PCX, TIFF, WMF, ICO, TGA a camera raw. Má množstvo funkcií, ako je prezeranie snímok, správu, porovnávanie, odstránenie červených očí, posielanie e-mailov, zmena veľkosti, orezávanie, nastavenie farieb, hudobné slideshow a oveľa viac.

ImageGlass – jednoduchý prehliadač obrázkov s podporov najviac používaných formátov a so základnými možnosťami ich úprav.

Hromadná úprava obrázkov

Shrink O’Matic – program pre rýchlu a jednoduchú hromadnú zmenu rozmerov obrázkov, ich otáčanie alebo premenovanie.

JPEG Resampler 2010 – dávková zmena velikosti obrázkov. Má jednoduché ovládanie a rôzne spôsoby zmenšovania.

Rastrová grafika (úprava fotografií, koláže, …)

Paint.NET – grafický editor pre obrázky a fotografie. Integrované sú všetky štandardné efekty štylizácie, rozostrenia, opravy, koláže obrazov, fotografií a ďalšie.

GIMP – rozšírený bitmapový editor s čiastočnou podporou vektorovej grafiky. Svojim nástrojmi a funkciami sa vyrovná komerčným a profesionálnym rastrovým editorom.

PhotoDemon – rýchly, bezplatný a prenosný editor fotografií. Viac ako 200 nástrojov na profesionálnej úrovni vrátane vrstiev, nástrojov na výber a digitálnych štetcov, výplne a zmeny veľkosti podľa obsahu, obnovy tieňov/svetlov, korekcie perspektívy a šošoviek a plnú podporu pre obrazové súbory z iných populárnych editorov fotografií, vrátane Adobe Photoshop (PSD), Corel Paintshop Pro (PSP) a GIMP (XCF).

Vektorová grafika (kresby, výkresy, …)

InkSpace – vektorový grafický editor ponúkajúci štandardné vektorové možnosti ako tvary, cesty, text, značky, klonovanie, priehľadnosť, zmena veľkosti, farebné prechody, vzorky, zoskupovanie, atď.

Spracovanie videa

HITFILM EXPRESS – jeden z najlepších programov na strih videa zdarma. Ponúka možnosti ako drahé platené programy.

OpenShot Video Editor – ľahko použiteľný – veľmi rýchlo sa ho naučíte používať. Ponúka všetky bežné funkcie pre editáciu, strih a následný export videa. Navyše je tento video editor aj v slovenčine.

VSDC Free Video Editor – bezplatný video softvér, ktorý vám umožní upravovať video súbory a vytvárať videá všetkých typov. Podporuje najobľúbenejšie video / audio formáty a kodeky, vrátane DVD, HD a GoPro videí. Vďaka vopred nakonfigurovaným profilom je tvorba videí pre rôzne multimediálne a mobilné zariadenia hračkou.

DaVinci Resolve – jeden z najlepších bezplatných editorov videa. V jednom riešení kombinuje strih, farebnú korekciu, vizuálne efekty, grafiku pohybu a zvukovú postprodukciu.

7-Zip – vynikajúci komprimačný program. Okrem vlastného 7z formátu dokáže komprimovať do formátov ZIP, GZIP, BZIP2 a TAR, rozbalovať dokáže formáty RAR, CAB, ISO, ARJ, LZH, …

PeaZip – komprimačný program zdarma, ktorý zvládne pokročilú prácu s archivačnými formátmi aj zabezpečením.

WinRAR –  špičkový archivačný program pre všetky 32-bitové aj 64-bitové verzie operačného systému Microsoft Windows.

Total Commander – legendárny súborový manažér.

Altap Salamander – dvojpanelový správca súborov pre Windows. Je rýchly, spoľahlivý a ľahko ovládateľný. Ponúka možnosti ako Total Commander, vrátane práce s archívmi a FTP., a je zdarma.

FreeCommander – jednoduchý, ale výkonný súborový manažér. Jeho hlavnou prednosťou a výhodou je to, že je zadarmo. Jednoducho a rýchlo zistíte na diskoch s veľkou kapacitou, ktorý priečinok zaberá najviacej miesta, ponúka klasické funkcie so súbormi.

Unreal Commander – daľší free súborový manažér.

CDBurnerXP – program pre napaľovanie CD a DVD úplne zadarmo. Okrem dátových podporuje aj zvukové a video formáty.

Free Studio – kompletný multimediálny balíček. Všetky bezplatné aplikácie sú usporiadané do 5 sekcií. Zahŕňajú nástroje na konverziu audia, videa a mnoho ďalších funkcií ako nahrávanie obrazovky, editor audio a video súborov atď. Určite odporúčame vyskúšať!

K-Lite Codec Pack Mega – balíček kodekov potrebných na prehrávanie, enkódovanie a komprimovanie rôznych video a audio formátov.

VLC Player – výborný multimediálny prehrávač, ktorý disponuje množstvom funkcií, a ktorý prehrá veľké množsto formátov videa aj audia.

Cobian Backup – program na automatické zálohovanie súborov a zložiek do inej zložky alebo na iný disk v počítači, na počítač alebo server v sieti, alebo na FTP server.

EaseUS Todo Backup Free – automatické zálohovanie a obnova nielen súborov, ale aj celých diskov a partícií.

Notepad++ – textový editor hlavne pre programátorov. Pracuje s bežným neformátovaným textom a ponúka farebné zvýraznenie podľa syntaxu, zoskupovanie blokov kódu podľa jazyka a ďalšie veľmi šikovné funkcie.

CCleaner – odstránenie a vyčistenie nepotrebných súborov z vášho počítača. Vymazáva dočasné tmp súbory, dočasnú pamäť prehliadačov, históriu používania a množstvo ďalších.

PatchCleaner – vyhľadá a vyčistí aktualizácie Windows vo vašom počítači (priečinok „c:\Windows\Installer“). Pozor! Používajte len ak viete čo robíte a pred použitím zálohujte dáta. Ušetriť však môžete GB miesta na systémovom disku.

Autoruns for Windows – program ktorý vám ukáže aké programy sa spúšťajú automaticky pri štarte systému Windows. Zakázaním nepotrebných aplikácií môžete zrýchliť nielen štart počítača, ale aj jeho celkový chod.

Auslogics Disk Defrag Free – program na defragmentáciu pevného disku a jeho optimalizáciu. Defragmentácia zvýši rýchlosť čítania z disku a tým aj celý počítač.

File Shredder  – program na skartovanie (bezpečné vymazanie) nechcených súborov pre systémy Windows. Vymazané súbory sú bez možnosti obnovenia.

O&O AppBuster – program ktorý vyčistí predinštalované Windows aplikácie, ktoré v systéme nepotrebujete. Stačí vybrať zo zoznamu ktoré, a odinštalovanie prebehne v jednej dávke.

Antivírusové programy

Kaspersky Free – jeden z celosvetovo najlepších antivírusových programov vo verzii zdarma. Ponúka všetko potrebné pre ochranu vášho počítača. Výhodou je nízke zaťaženie systému, takže ho môžete inštalovať aj na staršie a pomalšie počítače.

Malwarebytes Anti-Malware Free – jeden z najlepších programov na odstránenie malware a iného škodlivého softvéru z vášho počítača.

Malwarebytes AdwCleaner – jeden z najlepších čističov adwaru bez potreby inštalácie nájde a odstráni nechcené programy, rôzne doplnky prehliadačov a nevyžiadaný softvér.

Dr.Web CureIt! – jednoduchý a rýchly program pre jednorázové vyčistenie počítača od rôzneho škodlivého kódu. Nie je potrebná inštalácia, stačí len spustiť a kontrolovať.

Zoznam zaujímavých odkazov na web stránky, ktoré ponúkajú konverziu súborov, optimalizáciu, rôzne informácie a on-line pomôcky…

GRAFIKA

https://bulkresizephotos.com/ – dávková zmena rozmerov pre obrázky

https://squoosh.app/ – optimalizácia a kompresia obrázkov

https://www.photopea.com/ – on-line grafický editor podobný na Photoshop. Základné možnosti editácie, ktoré postačujú pre všetky bežné potreby

https://www.homestyler.com/floorplan/ – potrebujete si graficky navrhnúť nejaký domáci alebo kancelársky priestor? Homestyler zdarma ponúka základné možnosti, je potrebné sa ale registrovať.

https://marvelapp.com/ – grafický návrh a testovanie používateľských rozhraní

KANCELÁRIA, ON-LINE KONVERORY

https://www.ilovepdf.com/ – všetky možné funkcie pre prácu s PDF súbormi, spájanie, rozdeľovanie, otáčanie, atď…

https://convertio.co/ – on-line konvertor kancelárskych súborov, hudby, videa a iných súborov

https://ninite.com/ – inštalujte všetky potrebné programy naraz

https://documentcloud.adobe.com/link/home/ – najčastejšie využívané PDF nástroje, medzi ktoré patrí konverzia súborov z a do formátu PDF, ako aj jeho komprimácia, zmena poradia stránok v dokumente, spojenie viacerých PDF súborov či jeho vyplnenie a digitálne podpísanie. Základné operácie sú dostupné po registrácii a prihlásení s kontom ktoré je zdarma, pre rozšírené funkcie musíte priplatiť. K niektorým funkciám je aj rýchly prístup bez prihlásenia: WordtoPDF.new alebo PDF.new, je prevod súboru Word do PDF, cez Sign.new dokument podpíšete, CompressPDF.new skomprimujete a na ConvertPDF.new spravíte konverziu z rôznych formátov.

BEZPEČNOSŤ

https://haveibeenpwned.com/ – nebol váš email alebo heslo password hacknuté ? Skontrolujte v najväčšej databáze

https://www.virustotal.com/ – online antivírusová kontrola nahraného súboru. Veľmi dobrá pomôcka, ak ste si nie istý, či vám mailom neprišiel vírus. Jednoducho prílohu priamo z email klienta alebo disku presuňte (pretiahnite) myšou do okna stránky na kontrolu.

METADÁTA

Potrebujete vymazať metadáta v súboroch a ochrániť/skryť svoju identitu? Využiť môžete on-line služby, ale aj niektorý zo špecializovaných programov.

https://www.adarsus.com/en/remove-metadata-online-document-image-video/ – bezplatný online nástroj  na zobrazenie a odstránenie všetkých metadát z rôznych formátov súborov, ako dokumenty Word, Excel, PDF, ale aj multimédiá.

https://www.pdfyeah.com/remove-pdf-metadata/ – online odstráni metadáta z PDF súborov. Limit veľkosti súboru 50MB.

https://metacleaner.com/ – ďalší výborný online nástroj na odstránenie metadát, avšak je potrebná registrácia. S bezplatným účtom môžete vyčistiť až 20 súborov denne. Limit veľkosti súboru pri bezplatnej službe je 5MB a je možné ho zvýšiť iba pomocou plateného účtu.

https://www.logipole.com/metadata++-en.htm – free program pre odstránenie metadát z množstva rôznych typov súborov.

RÔZNE

https://10minutemail.com  – občas sa môže hodiť mail na 10 minút 🙂

https://temp-mail.org/ – ďalší systém pre vytvorenie dočasného mailu. Vhodné pre anonymné registrácie, aby vám neskôr nechodila nevyžiadaná pošta.

Kancelária

Balíky kancelárskych balíky

Alternatívne programy k Microsoft Office, ktoré sú dostupné zdarma. Ich funkcie postačujú pre bežnú kancelársku prácu.

LibreOffice – slobodný kancelársky balík pre Windows (ale aj Macintosh a Linux), ktorý ponúka šesť plnohodnotných aplikácií na prácu s dokumentami a dátami: Writer, Calc, Impress, Draw, Base a Math. Svojim vzhľadom a ovládaním sa najviac podobá na MS Office.

Apache OpenOffice – hlavný open-source softvérový kancelársky balík na spracovanie textu, prácu s tabuľkami, prezentácie, grafiku, databázy a oveľa viac.

Okrem klasických kancelárskych aplikácií môžete pre vytváranie textov, tabuliek a prezentácií používať aj on-line aplikácie. Odporúčame hlavne Google Docs a Microsoft Office Online.

Práca s PDF dokumentami

PDFgear – čítajte, upravujte, konvertujte, zlučujte a podpisujte súbory PDF úplne zadarmo a bez registrácie. Áno, tento PDF editor je zdarma a ponúka množstvo užitočných funkcií, ak chcete upraviť PDF dokument.

PDFCreator – vytváranie PDF dokumentov. Program si po nainštalovaní vytvorí vlastnú tlačiareň, a teda z ľubovoľného programu ktorý dokáže tlačiť môźete vytvoriť PDF tým, že ho „vytlačíta“ na virtuálnej PDF tlačiarni (pri takejto tlači vás program vyzve na zadanie názvu vytváraného pdf súboru). Ponúka veľké množstvo nastavení.

CutePDF – jednoduchá PDF „tlačiareň“ (ako PDFCreator), bez potreby niečo nastavovať. Inštalácia sa kladá z dvoch programov – Converter a CuteWriter (pri jeho inštalácii si „odškrtnite“ inšaláciu toolbarov).

Nitro PDF Reader – program na zobrazovanie PDF dokumentov, avšak obsahuje aj výborný nástroj pre vytváranie PDF dokumentov z ľubovoľného programu formou virtuálnej tlačiarne. Okrem PDF môžete dokumenty konvertovať aj do iných formátov, ako TIFF, JPEG, GIF, PNG, BMP a ďalších.

Foxit PDF Reader – malý, rýchly, a na funkcie bohatý PDF prehliadač, ktorý umožňuje otvárať, prezerať a tlačiť akýkoľvek súbor vo formáte PDF. Na rozdiel od pdf prehliadačov vám umožní aj vytvárať pdf súbory, vkladať poznámky a podobne.

Adobe Acrobat Reader DC – štandardný prehliadač PDF od Adobe ponúka všetky potrebné funkcie pre prehliadanie a anotáciu pdf dokumentov.

Programy na skenovanie

NAPS2 – jednoduchý program pre skenovanie do PDF, aj pre komerčné účely.

PaperScan Free – verzia zdarma známeho programu pre skenovanie

Free Scan to PDF – ďalší program pre skenovanie do PDF

Internet

Internetové prehliadače

Google Chrome – jeden z najpoužívanejších prehliadačov internetových stránok. Okrem rýchlosti je výhodou podpora zásuvných modulov, synchronizácia záložiek a ďalšie.

Mozilla Firefox – mnohokrát ocenený prehliadač novej generácie. Vďaka Firefoxu môžete surfovať rýchlejšie, bezpečnejšie a efektívnejšie, než s akýmkoľvek inýmm internetovým prehliadačom.

Opera – bezplatný prehliadač pre Windows 10 a staršie verzie, vám prináša vyššiu rýchlosť a viac bezpečnosti na webe.

Adblock Plus – rozšírenie do internetových prehliadačov, ktoré vám umožní, okrem iného, blokovať otravné reklamy, zakázať sledovanie a blokovať domény ktoré šíria malware. K dispozícii pre Chrome, Firefox, Internet Explorer, Opera a ďalšie. Určite si toto rozšírenie nainštalujte!

E-mail poštový klient

Mozilla Thunderbird – robí elektronickú poštu bezpečnejšou, rýchlejšou a jednoduchšou než kedykoľvek predtým, s najlepšou implementáciou funkcií, akými sú inteligentné antispamové filtre, vstavaná kontrola pravopisu, podpora rozšírení a ešte oveľa viac.

Opera Mail – odľahčený a prispôsobiteľný poštový klient. Čítanie, označovanie a filtrovanie správ nebolo nikdy jednoduchšie.

eM Client – všestranný e-mailový klient s moderným a intuitívnym rozhraním. eM Client tiež ponúka kalendár, úlohy, kontakty a chat. Výborne spolupracuje s Gmail a Outlook free službami.

Obrázky a grafika

Prehliadače obrázkov

IrfanView – jeden z najrýchlejších prehliadačov obrázkov. Obrovské množstvo formátov, rôzne funkcie, podpora zásuvných modulov.

XnView – podporuje veľké množstvo formátov. Okrem toho ponúka aj základnú úpravu obrázkov a hromadnú prácu s obrázkami ako premenovanie, orezanie, vloženie vodoznakov a podobne.

FastStone Image Viewer – prehliadač obrázkov, konvertor a editor, ktorý podporuje všetky hlavné grafické formáty vrátane BMP, JPEG, JPEG 2000, GIF, PNG, PCX, TIFF, WMF, ICO, TGA a camera raw. Má množstvo funkcií, ako je prezeranie snímok, správu, porovnávanie, odstránenie červených očí, posielanie e-mailov, zmena veľkosti, orezávanie, nastavenie farieb, hudobné slideshow a oveľa viac.

ImageGlass – jednoduchý prehliadač obrázkov s podporov najviac používaných formátov a so základnými možnosťami ich úprav.

Hromadná úprava obrázkov

Shrink O’Matic – program pre rýchlu a jednoduchú hromadnú zmenu rozmerov obrázkov, ich otáčanie alebo premenovanie.

JPEG Resampler 2010 – dávková zmena velikosti obrázkov. Má jednoduché ovládanie a rôzne spôsoby zmenšovania.

Rastrová grafika (úprava fotografií, koláže, …)

Paint.NET – grafický editor pre obrázky a fotografie. Integrované sú všetky štandardné efekty štylizácie, rozostrenia, opravy, koláže obrazov, fotografií a ďalšie.

GIMP – rozšírený bitmapový editor s čiastočnou podporou vektorovej grafiky. Svojim nástrojmi a funkciami sa vyrovná komerčným a profesionálnym rastrovým editorom.

PhotoDemon – rýchly, bezplatný a prenosný editor fotografií. Viac ako 200 nástrojov na profesionálnej úrovni vrátane vrstiev, nástrojov na výber a digitálnych štetcov, výplne a zmeny veľkosti podľa obsahu, obnovy tieňov/svetlov, korekcie perspektívy a šošoviek a plnú podporu pre obrazové súbory z iných populárnych editorov fotografií, vrátane Adobe Photoshop (PSD), Corel Paintshop Pro (PSP) a GIMP (XCF).

Vektorová grafika (kresby, výkresy, …)

InkSpace – vektorový grafický editor ponúkajúci štandardné vektorové možnosti ako tvary, cesty, text, značky, klonovanie, priehľadnosť, zmena veľkosti, farebné prechody, vzorky, zoskupovanie, atď.

Spracovanie videa

HITFILM EXPRESS – jeden z najlepších programov na strih videa zdarma. Ponúka možnosti ako drahé platené programy.

OpenShot Video Editor – ľahko použiteľný – veľmi rýchlo sa ho naučíte používať. Ponúka všetky bežné funkcie pre editáciu, strih a následný export videa. Navyše je tento video editor aj v slovenčine.

VSDC Free Video Editor – bezplatný video softvér, ktorý vám umožní upravovať video súbory a vytvárať videá všetkých typov. Podporuje najobľúbenejšie video / audio formáty a kodeky, vrátane DVD, HD a GoPro videí. Vďaka vopred nakonfigurovaným profilom je tvorba videí pre rôzne multimediálne a mobilné zariadenia hračkou.

DaVinci Resolve – jeden z najlepších bezplatných editorov videa. V jednom riešení kombinuje strih, farebnú korekciu, vizuálne efekty, grafiku pohybu a zvukovú postprodukciu.

Utility

7-Zip – vynikajúci komprimačný program. Okrem vlastného 7z formátu dokáže komprimovať do formátov ZIP, GZIP, BZIP2 a TAR, rozbalovať dokáže formáty RAR, CAB, ISO, ARJ, LZH, …

PeaZip – komprimačný program zdarma, ktorý zvládne pokročilú prácu s archivačnými formátmi aj zabezpečením.

WinRAR –  špičkový archivačný program pre všetky 32-bitové aj 64-bitové verzie operačného systému Microsoft Windows.

Total Commander – legendárny súborový manažér.

Altap Salamander – dvojpanelový správca súborov pre Windows. Je rýchly, spoľahlivý a ľahko ovládateľný. Ponúka možnosti ako Total Commander, vrátane práce s archívmi a FTP., a je zdarma.

FreeCommander – jednoduchý, ale výkonný súborový manažér. Jeho hlavnou prednosťou a výhodou je to, že je zadarmo. Jednoducho a rýchlo zistíte na diskoch s veľkou kapacitou, ktorý priečinok zaberá najviacej miesta, ponúka klasické funkcie so súbormi.

Unreal Commander – daľší free súborový manažér.

CDBurnerXP – program pre napaľovanie CD a DVD úplne zadarmo. Okrem dátových podporuje aj zvukové a video formáty.

Free Studio – kompletný multimediálny balíček. Všetky bezplatné aplikácie sú usporiadané do 5 sekcií. Zahŕňajú nástroje na konverziu audia, videa a mnoho ďalších funkcií ako nahrávanie obrazovky, editor audio a video súborov atď. Určite odporúčame vyskúšať!

K-Lite Codec Pack Mega – balíček kodekov potrebných na prehrávanie, enkódovanie a komprimovanie rôznych video a audio formátov.

VLC Player – výborný multimediálny prehrávač, ktorý disponuje množstvom funkcií, a ktorý prehrá veľké množsto formátov videa aj audia.

Cobian Backup – program na automatické zálohovanie súborov a zložiek do inej zložky alebo na iný disk v počítači, na počítač alebo server v sieti, alebo na FTP server.

EaseUS Todo Backup Free – automatické zálohovanie a obnova nielen súborov, ale aj celých diskov a partícií.

Notepad++ – textový editor hlavne pre programátorov. Pracuje s bežným neformátovaným textom a ponúka farebné zvýraznenie podľa syntaxu, zoskupovanie blokov kódu podľa jazyka a ďalšie veľmi šikovné funkcie.

Údržba počítača

CCleaner – odstránenie a vyčistenie nepotrebných súborov z vášho počítača. Vymazáva dočasné tmp súbory, dočasnú pamäť prehliadačov, históriu používania a množstvo ďalších.

PatchCleaner – vyhľadá a vyčistí aktualizácie Windows vo vašom počítači (priečinok „c:\Windows\Installer“). Pozor! Používajte len ak viete čo robíte a pred použitím zálohujte dáta. Ušetriť však môžete GB miesta na systémovom disku.

Autoruns for Windows – program ktorý vám ukáže aké programy sa spúšťajú automaticky pri štarte systému Windows. Zakázaním nepotrebných aplikácií môžete zrýchliť nielen štart počítača, ale aj jeho celkový chod.

Auslogics Disk Defrag Free – program na defragmentáciu pevného disku a jeho optimalizáciu. Defragmentácia zvýši rýchlosť čítania z disku a tým aj celý počítač.

File Shredder  – program na skartovanie (bezpečné vymazanie) nechcených súborov pre systémy Windows. Vymazané súbory sú bez možnosti obnovenia.

O&O AppBuster – program ktorý vyčistí predinštalované Windows aplikácie, ktoré v systéme nepotrebujete. Stačí vybrať zo zoznamu ktoré, a odinštalovanie prebehne v jednej dávke.

Antivírusové programy

Kaspersky Free – jeden z celosvetovo najlepších antivírusových programov vo verzii zdarma. Ponúka všetko potrebné pre ochranu vášho počítača. Výhodou je nízke zaťaženie systému, takže ho môžete inštalovať aj na staršie a pomalšie počítače.

Malwarebytes Anti-Malware Free – jeden z najlepších programov na odstránenie malware a iného škodlivého softvéru z vášho počítača.

Malwarebytes AdwCleaner – jeden z najlepších čističov adwaru bez potreby inštalácie nájde a odstráni nechcené programy, rôzne doplnky prehliadačov a nevyžiadaný softvér.

Dr.Web CureIt! – jednoduchý a rýchly program pre jednorázové vyčistenie počítača od rôzneho škodlivého kódu. Nie je potrebná inštalácia, stačí len spustiť a kontrolovať.

Odkazy

Zoznam zaujímavých odkazov na web stránky, ktoré ponúkajú konverziu súborov, optimalizáciu, rôzne informácie a on-line pomôcky…

GRAFIKA

https://bulkresizephotos.com/ – dávková zmena rozmerov pre obrázky

https://squoosh.app/ – optimalizácia a kompresia obrázkov

https://www.photopea.com/ – on-line grafický editor podobný na Photoshop. Základné možnosti editácie, ktoré postačujú pre všetky bežné potreby

https://www.homestyler.com/floorplan/ – potrebujete si graficky navrhnúť nejaký domáci alebo kancelársky priestor? Homestyler zdarma ponúka základné možnosti, je potrebné sa ale registrovať.

https://marvelapp.com/ – grafický návrh a testovanie používateľských rozhraní

KANCELÁRIA, ON-LINE KONVERORY

https://www.ilovepdf.com/ – všetky možné funkcie pre prácu s PDF súbormi, spájanie, rozdeľovanie, otáčanie, atď…

https://convertio.co/ – on-line konvertor kancelárskych súborov, hudby, videa a iných súborov

https://ninite.com/ – inštalujte všetky potrebné programy naraz

https://documentcloud.adobe.com/link/home/ – najčastejšie využívané PDF nástroje, medzi ktoré patrí konverzia súborov z a do formátu PDF, ako aj jeho komprimácia, zmena poradia stránok v dokumente, spojenie viacerých PDF súborov či jeho vyplnenie a digitálne podpísanie. Základné operácie sú dostupné po registrácii a prihlásení s kontom ktoré je zdarma, pre rozšírené funkcie musíte priplatiť. K niektorým funkciám je aj rýchly prístup bez prihlásenia: WordtoPDF.new alebo PDF.new, je prevod súboru Word do PDF, cez Sign.new dokument podpíšete, CompressPDF.new skomprimujete a na ConvertPDF.new spravíte konverziu z rôznych formátov.

BEZPEČNOSŤ

https://haveibeenpwned.com/ – nebol váš email alebo heslo password hacknuté ? Skontrolujte v najväčšej databáze

https://www.virustotal.com/ – online antivírusová kontrola nahraného súboru. Veľmi dobrá pomôcka, ak ste si nie istý, či vám mailom neprišiel vírus. Jednoducho prílohu priamo z email klienta alebo disku presuňte (pretiahnite) myšou do okna stránky na kontrolu.

METADÁTA

Potrebujete vymazať metadáta v súboroch a ochrániť/skryť svoju identitu? Využiť môžete on-line služby, ale aj niektorý zo špecializovaných programov.

https://www.adarsus.com/en/remove-metadata-online-document-image-video/ – bezplatný online nástroj  na zobrazenie a odstránenie všetkých metadát z rôznych formátov súborov, ako dokumenty Word, Excel, PDF, ale aj multimédiá.

https://www.pdfyeah.com/remove-pdf-metadata/ – online odstráni metadáta z PDF súborov. Limit veľkosti súboru 50MB.

https://metacleaner.com/ – ďalší výborný online nástroj na odstránenie metadát, avšak je potrebná registrácia. S bezplatným účtom môžete vyčistiť až 20 súborov denne. Limit veľkosti súboru pri bezplatnej službe je 5MB a je možné ho zvýšiť iba pomocou plateného účtu.

https://www.logipole.com/metadata++-en.htm – free program pre odstránenie metadát z množstva rôznych typov súborov.

RÔZNE

https://10minutemail.com  – občas sa môže hodiť mail na 10 minút 🙂

https://temp-mail.org/ – ďalší systém pre vytvorenie dočasného mailu. Vhodné pre anonymné registrácie, aby vám neskôr nechodila nevyžiadaná pošta.